wtorek, 28 lutego 2012

"Wypijamy 90 % naszych chorób ! " Louis Pasteur

Zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej warunkuje właściwy przebieg procesów życiowych (przemiany biochemiczne, funkcjonowanie narządów wewnętrznych).

Optymalny zakres pH dla większości procesów przemiany materii wynosi 7,35-7,45. Dlatego też niezwykle istotne jest, aby zachować odpowiednią proporcję związków o charakterze kwaśnym (pH<7) i zasadowym (pH>7). Zarówno nadmierne zakwaszenie (kwasica), jak i alkaloza (zasadowica) są niekorzystne dla organizmu. Zdecydowanie częściej jednak mamy do czynienia z kwasicą, w związku z tym należy zadbać, aby w diecie przeważały produkty zasadotwórcze.

Czynniki wpływające na zakwaszanie organizmu:

  • Dieta bogata w produkty kwasotwórcze, np.: mięso, kaszę jęczmienną, jaja, ryby, płatki owsiane, ziemniaki, ryż, makaron, mleko;
  • Procesy przemiany materii: utlenianie węglowodanów, tłuszczów i białek;
  • Nadmierny wysiłek fizyczny (powstaje kwas mlekowy);
  • Głodzenie organizmu lub spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczów w stosunku do węglowodanów (rozpad tłuszczów powoduje powstawanie ciał ketonowych);
  • Stres;
  • Nadużywanie alkoholu.

W utrzymaniu stałego pH krwi w organizmie biorą udział: systemy buforów krwi i tkanek, płuca (wydalany jest nadmiar CO2), nerki.
Długotrwałe zakwaszanie pozbawia organizm składników mineralnych (wapnia, sodu, potasu, magnezu) z ważnych narządów i kości, które są z nich pobierane w celu zapewnienia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.

Początkowo proces zakwaszenia organizmu przebiega bezobjawowo, ale po pewnym czasie dochodzi do wielu niekorzystnych zmian. Przewlekłe zakwaszenie organizmu objawia się stałym zmęczeniem (nie ustępuje po odpoczynku), bólami głowy, utratą apetytu, złym stanem cery, apatią, a także zaburzeniami w przemianie materii i gorszym wykorzystaniem składników odżywczych.
Długotrwała kwasica sprzyja również powstawaniu m.in. nadciśnienia, cukrzycy, kamicy nerkowej, osteoporozy, schorzeń skóry, reumatyzmu, otyłości.

W celu przywrócenia i zachowania równowagi kwasowo - zasadowej w diecie powinny przeważać produkty zasadotwórcze, a także woda o odczynie zasadowym. Taki rodzaj wody można otrzymać z urządzenia Aquarion, który służy do uzdatniania i jonizacji pitnej wody wodociągowej.

Dzięki Aquarion woda jest najpierw oczyszczana z większych zanieczyszczeń (zewnętrzny filtr mechaniczny) oraz bakterii, wirusów, metali ciężkich, chloru (filtr wewnętrzny). Następnie jest poddana procesowi jonizacji, która ma miejsce w specjalnym naczyniu pomiędzy dwoma tytanowo-platynowymi elektrodami, dodatnią i ujemną. Te dwie elektrody oraz wewnętrzna część naczynia są oddzielone specjalną membraną. W zależności od naszych potrzeb możemy uzyskać wodę o odczynie pH zasadowym lub kwaśnym. Do konsumpcji wskazana jest wyłącznie woda zasadowa.

Istnieje możliwość wyboru zakresu poziomu jonizacji wody alkalicznej od 1-4.
1. Woda o pH 7,5 - pH 8,5 – stosowanie tego poziomu zalecane jest podczas okresu początkowego (4-7 dni), w celu przyzwyczajenia organizmu do zwiększonego pH.
2. Woda o pH 8,0 - pH 9,0 – zalecana podczas okresu przejściowego przez 3-4 dni.
3. Woda o pH 8,5 - pH 9,5 – najczęściej stosowany poziom wody używanej do picia (dla regularnych użytkowników, idealna do herbaty, kawy lub gotowania zup).
4. Woda o pH 9,5 - pH 10,0 – zalecana tylko do gotowania.

Jonizowana woda alkaliczna jest wspaniałym antyoksydantem.
Zawiera wiele hydroksylowych jonów (OH-), które wiążą wolne rodniki w naszym organizmie. Alkaliczna woda jonizowana pojawia się w płynie mózgowym w ciągu jednej minuty od spożycia, co może poprawić zdolności koncentracji i myślenia. Jest to spowodowane faktem, że woda jonizowana zasadniczo różni się od tradycyjnej wody. Cząsteczki wody wzajemnie wiążą się w molekuły zwane klasterami. W wodzie tradycyjnej jest od 12-18 molekuł, zaś w wodzie jonizowanej 4-6. W ten sposób zwiększa się zdolność nawodnienia organizmu.

Elektrody tytanowo-platynowe zapewniają również optymalny ujemny poziom ORP wody alkalicznej (potencjał oksydoredukcyjny – określa zdolności do oddawania i przyjmowania elektronów, czyli do wchodzenia w reakcje chemiczne powodujące utlenianie lub redukcję). Ujemny potencjał ORP umożliwia działanie antyoksydacyjne. Woda z urządzenia jest także bogata w tlen.

Wodę kwaśną można stosować tylko zewnętrznie do pielęgnacji skóry lub używać ją do dezynfekcji pewnych powierzchni, bez konieczności stosowania substancji chemicznych.

Zalety alkalicznej wody jonizowanej z urządzenia Aquarion:

  • zmniejsza zakwaszenie;
  • aktywuje i równoważy naturalny system obronny organizmu;
  • wspomaga funkcje trawienne;
  • wspomaga funkcjonowanie nerek;
  • dodaje energii;
  • zmniejsza zmęczenie;
  • zmniejsza cellulit;
  • właściwe jej połączenie z codzienną dietą może wspomóc proces odchudzania.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz