poniedziałek, 24 października 2011

Cenne Omega 3 !

Zadbaj o dobrze zbilansowaną dietę wraz z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi
Ze względu na światową epidemię otyłości i towarzyszące temu globalne zapotrzebowanie na kuracje odchudzające, większość osób postrzega tłuszcze jak wroga. Warto jednak wiedzieć, że tak jak białka, tłuszcze są niezbędnym elementem prawidłowo zbilansowanej diety.

Tłuszcze obejmują dużą grupę związków o różnorodnej budowie chemicznej, zbudowanych z atomów węgla, tlenu i wodoru. Często słyszymy wiele negatywnych opinii o tzw. „złych” tłuszczach. Jednak tak naprawdę nie chodzi o podział konkretnych kwasów tłuszczowych na zdrowe i niezdrowe - jest to raczej kwestia przyjmowania tych związków w nieodpowiednich proporcjach i ilościach. Problem zaczyna się, gdy w naszej diecie spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego, bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe jest za wysokie, a spożycie wysokiej jakości, „bardziej zdrowych” nienasyconych kwasów tłuszczowych zbyt niskie. Warto więc zapoznać się z właściwościami poszczególnych kwasów tłuszczowych, aby wiedzieć, na co powinniśmy zwracać uwagę w naszym jadłospisie.
Kwasy omega-3 należą do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, obecnych w rybach morskich oraz olejach z nasion niektórych roślin, np. siemię lniane. Naukowcy alarmują, że w przeciętnym sposobie odżywiania często stwierdza się zaniedbania związane z dostarczaniem tych tłuszczów w odpowiednich proporcjach. Jest to zjawisko bardzo niekorzystne, gdyż związki te pełnią wiele ważnych funkcji w naszym organizmie, decydując o prawidłowym przebiegu różnorodnych przemian metabolicznych. Stanowią materiał wyjściowy do biosyntezy licznych substancji, które biorą udział nie tylko w podstawowych funkcjach komórek, ale zapobiegają rozwojowi procesów zapalnych, agregacji płytek krwi oraz wzrostowi ciśnienia tętniczego. W wielu badaniach podkreśla się, że dzięki temu mogą odgrywać istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu sercowo – naczyniowego oraz w rozwoju systemu nerwowego. Dotychczasowe doniesienia naukowe sugerują, że stosowanie kwasów tłuszczowych omega-3 przez kobiety ciężarne i matki karmiące może mieć decydujący wpływ na rozwój  psychomotoryczny dziecka. W 2007 r. podczas jednego z licznych badań naukowcy oceniali, czy istnieje związek pomiędzy ilością spożywanych w czasie ciąży ryb i owoców morza a IQ dziecka. Stwierdzono, że  u dzieci matek, spożywających mniej niż 340 g owoców morza na tydzień, wzrosło ryzyko wystąpienia zaburzeń koordynacji, jak również problemów z komunikowaniem się i zachowaniem. Potwierdzono to w innym badaniu, przeprowadzonym z udziałem czteroletnich dzieci, w którym udowodniono, że ilość przyjmowanych kwasów omega-3 podczas ciąży była wprost proporcjonalna do późniejszych zdolności umysłowych dzieci. Kiedy oceniano związek pomiędzy dietą i zachowaniem dzieci w wieku powyżej sześciu lat, okazało się, że w porównaniu z dziećmi stosującymi kwasy omega-3, w grupie kontrolnej z niskim poziomem kwasów omega-3 występowały zaburzenia snu i napady złości. Kolejne badania wykazały, że niskie spożycie wielonienasyconych kwasów omega-3 związane jest ze wzrostem częstości depresji.
Biorąc pod uwagę, że niektóre ryby morskie mogą być zanieczyszczone metalami ciężkimi lub innymi szkodliwymi substancjami, należy zwracać szczególną uwagę na ich pochodzenie. Bezpieczne jest stosowanie suplementów diety, które przechodzą badania toksykologiczne, co daje gwarancję czystości i bezpieczeństwa produktu. Są to zwykle preparaty na bazie roślin oleistych lub olejów ryb morskich.
Obecnie dzięki zastosowaniu najnowszych technologii dostępne są również koncentraty olejów rybnych zawierających kwasy omega-3.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz